Vojvodina - Atletiko Madrid

Na današnji dan, u osmini finala Kupa evropskih šampiona, fudbaleri Vojvodine pobedili su čuveni Atletiko iz Madrida rezultatom 3:1 (1:0).

Polovina šezdesetih godina prošlog veka bez sumnje bio je najuspešniji period u dosadašnjoj, 102 godine dugoj istoriji FK Vojvodina. Nakon što je 1966. godine superiorno osvojila svoju prvu titulu i postala prva ekipa van tzv. „velike četvorke“ kojoj je to pošlo za rukom, Vojvodina je naredne sezone predstavljala Jugoslaviju u Kupu evropskih šampiona (današnjoj Ligi šampiona) i tu takođe ostavila izuzetan utisak.

U prvom kolu najelitnijeg evropskog fudbalskog takmičenja, žreb je spojio Vojvodinu sa ekipom austrijske Admire. U prvoj utakmici u Austriji, Vojvodina je golom Takača slavila sa 0:1, da bi revanš u Novom Sadu bio završen bez pogodaka, pa je Voša prošla dalje. U drugoj rundi, odnosno u osmini finala, rival crveno-belih bio je daleko zvučnijeg imena – Atletiko Madrid.

– Prvu utakmicu protiv Atletika smo dočekali bez tri-četiri važna igrača, posebno u napadu. Ipak, rezultat koji smo ostvarili bio je izvanredan i obećavao je da možemo mnogo toga da pokažemo i u revanšu. Sećam se da je u Novom Sadu bio pun stadion, tada još uvek bez reflektora, a Atletiko je u evropskom fudbalu već bio veliko i zvučno ime. Za razliku od njih, Vojvodina je tek gradila svoju reputaciju – priseća se Radivoj Radosav, jedan od igrača koji je nastupio protiv madridskog velikana.

Tog 16. novembra 1966. godine, za Vojvodinu su nastupili: Pantelić, Aleksić, Radović, Nešticki, Brzić, Dakić, Takač, Savić, Radosav, Trivić i Pušibrk, dok su za Madriđane igrali Madinabejtia, Zolo, Rivilja, Glarija, Kalea, Sosa, Ufarte, Aragones, Urtijaga, Garate i Kardona. Vojvodina je povela golom neuhvatljivog Silvestera Takača već u trećem minutu, da bi u 55. iz penala izjednačio Luis Aragones, čuveni fudbaler Atletika i kasnije izuzetno uspešan trener mnogih klubova, kao i španske reprezentacije. Ipak, u 75. minutu, dosuđen je jedanaesterac za Vojvodinu, koji je izveo golman „stare dame“ Ilija Pantelić. Čuvar mreže Madriđana Edgardo Madinabejtia odbranio je njegov udarac, ali je Pantelić natrčao na loptu i iz odbitka se upisao u strelce, da bi potpuno oduševljenje na stadionu usledilo samo 10 minuta kasnije, kada je Ivica Brzić postigao i treći gol za Vojvodinu.

U revanšu u Madridu, Atletiko je slavio rezultatom 2:0, pa je, shodno tadašnjim pravilima, odigrana treća utakmica, na kojoj je Vojvodina ponovo bila uspešnija. No, o tome nekom drugom prilikom…