Фудбалери Војводине данас ће одиграти своју другу утакмицу на припремама у Белеку. Од 15:30 часова по српском времену, ривал црвено-белих на терену спортског центра „Макс Ројал“ биће екипа Рапида из Беча, највећег и најтрофејнијег клуба Аустрије, која се такође налази на припремама у Турској.

Рапид је основан далеке 1899. године и у својој пребогатој историји је освојио чак 50 трофеја, међу којима су 32 титуле шампиона Аустрије, 14 Купова Аустрије, 2 Митропа купа, као и по једна шампионска титула и Куп Немачке, с обзиром на то да је овај клуб, након „аншлуса“ и за време Другог светског рата, учествовао у такмичењима под окриљем Фудбалског савеза Немачке. Прошле сезоне, Рапид је заузео седмо место на табели аустријске лиге и због тога ове сезоне не учествује у Европи, а тренутно се у домаћем првенству налази на трећој позицији.

Војводина и Рапид до сада су већ одиграли четири званичне међусобне утакмице, а први пут су се састали у полуфиналу некадашњег Митропа купа у сезони 1956/57. Војводина је тада на свом терену победила резултатом 4:1 и, без обзира на пораз у реваншу од 3:0, прошла у финале овог такмичења, где је касније поражена од тада снажног мађарског Вашаша. То је била једна сјајна генерација фудбалера Војводине, предвођена Вујадином Бошковом, Тодором Веселиновићем, Жарком Николићем, Здравком Рајковом, Александром Ивошем, Доброславом и Радомиром Крстићем, Новаком Рогановићем, Лазаром Васићем и другима, који су те сезоне постали вицешампиони Југославије.

Међутим, много свежије је сећање на дуеле које су Војводина и Рапид имали у трећем колу квалификација за Лигу Европе у сезони 2012/13. У Новом Саду, црвено-бели су тада победили реномираног противника резултатом 2:1, головима Абубакара Оумаруа и Милана Бојовића, а други гол су примили тек у 96. минуту. У Бечу, Војводина је успешно одолевала налетима домаћина, да би у 83. минуту остала са играчем мање на терену због искључења Владана Павловића. У последњем минуту меча, главни судија је досудио крајње дискутабилан једанаестерац за домаћина, из којег је Рапид повео, да би у надокнади времена, када је већ и голман Супић био кренуо у напад, аустријски тим из контре поставио коначних 2:0 и тако прошао даље.

Садашњи тренер Рапида, Аустријанац Дитмар Кубауер, на располагању има тим чија је укупна вредност процењена на 32,15 милиона евра, а у којем се, поред домаћих играча, налазе још по један играч из Хрватске, Босне и Херцеговине, Мађарске, Грчке, Јапана, као и некадашњи десни бек Црвене звезде и репрезентације Црне Горе Филип Стојковић.

Шеф стручног штаба Војводине Ненад Лалатовић данас ће прилику да играју вероватно пружити поново готово свим играчима.